Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/GMD-V-630-R
BK/GMD-V-630-R picture photo
Mfg. Part Number
BK/GMD-V-630-R
Brief Description
FUSE GLASS 630MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK/GMD-V-630-R.pdf
Availability of BK/GMD-V-630-R
QUANTITY
BK/GMD-V-630-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/GMD-V-630-R
Internal Part NumberEIS-BK/GMD-V-630-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating630mA
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t3.1
Color-
Size / Dimension0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)
DC Cold Resistance0.629 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/GMD-V-630-R
Related LinksBK/GMD-, BK/GMD-V-630-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/GMD-V-630-R Details Description
Related parts for BK/GMD-V-630-R
FIXED IND 22UH 1.11A 180 MOHM datasheet.pdf
COUNTER 6 CHAR 115V PANEL MT datasheet.pdf
MODULE IGBT CBI datasheet.pdf
RES 422K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.17K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG 3.3V 3A TO263 datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 10.3VC SMCJ datasheet.pdf
CONN N.FL RECEPT SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 0.0005 OHM 1% 7W 2726 datasheet.pdf