Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/GMT-10A
BK/GMT-10A picture photo
Mfg. Part Number
BK/GMT-10A
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE FAST 125V 10A ALARM IND
Datasheet Download
BK/GMT-10A.pdf
Availability of BK/GMT-10A
QUANTITY
BK/GMT-10A Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/GMT-10A
Internal Part NumberEIS-BK/GMT-10A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesGMT
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated125VAC, 60VDC
Current10A
Package / CaseAlarm Indicator
Size / Dimension0.688" L x 0.127" W x 0.810" H (17.48mm x 3.23mm x 20.57mm)
Mounting TypeHolder
ColorRed, White
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/GMT-10A
Related LinksBK/GM, BK/GMT-10A Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/GMT-10A Details Description
Related parts for BK/GMT-10A
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 240V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 15A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
JOG datasheet.pdf
EMBEDDED USB 1GB IND datasheet.pdf
LED CBI 3MM YELLOW SGL BLOCK RA datasheet.pdf
RES 73.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
SURGE PROTECT STRIP 6 OUTLET 8FT datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 10 OHM 2512 datasheet.pdf