Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/MDA-V-25A-R
BK/MDA-V-25A-R picture photo
Mfg. Part Number
BK/MDA-V-25A-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERM 25A 250VAC 125VDC
Datasheet Download
BK/MDA-V-25A-R.pdf
Availability of BK/MDA-V-25A-R
QUANTITY
BK/MDA-V-25A-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/MDA-V-25A-R
Internal Part NumberEIS-BK/MDA-V-25A-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesMDA
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating25A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeSlow
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA AC, 10kA DC
Melting I²t734.69
ApprovalsCSA, UR
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.266" Dia x 1.292" L (6.76mm x 32.82mm)
DC Cold Resistance0.00305 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/MDA-V-25A-R
Related LinksBK/MDA-, BK/MDA-V-25A-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/MDA-V-25A-R Details Description
Related parts for BK/MDA-V-25A-R
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
HEATSHRINK FP303MS 1-50' WHITE datasheet.pdf
OSC XO 16.384MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CHOKE COIL COMMON MODE datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
750 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
CONN DSUB 25POS M R/A ASSY TIN datasheet.pdf