Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/MDL-1-8/10
BK/MDL-1-8/10 picture photo
Mfg. Part Number
BK/MDL-1-8/10
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 1.8A 250VAC 3AB 3AG
Datasheet Download
BK/MDL-1-8/10.pdf
Availability of BK/MDL-1-8/10
QUANTITY
BK/MDL-1-8/10 Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/MDL-1-8/10
Internal Part NumberEIS-BK/MDL-1-8/10
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesMDL
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating1.8A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage-
Melting I²t-
Approvals-
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/MDL-1-8/10
Related LinksBK/MDL, BK/MDL-1-8/10 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/MDL-1-8/10 Details Description
Related parts for BK/MDL-1-8/10
IC DUAL PERIPHERAL DRIVER 8-DIP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 2.5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 2.94K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 816VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 15W datasheet.pdf
ACS ATO/MINI PULLER:WHITE datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE DIFF 4" H2O 4SIP datasheet.pdf
RES 511K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf