Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/MDL-30-R
BK/MDL-30-R picture photo
Mfg. Part Number
BK/MDL-30-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 30A 32VAC 3AB 3AG
Datasheet Download
BK/MDL-30-R.pdf
Availability of BK/MDL-30-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BK/MDL-30-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/MDL-30-R
Internal Part NumberEIS-BK/MDL-30-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesMDL
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating30A
Voltage Rating - AC32V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1kA
Melting I²t15581
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
DC Cold Resistance0.0011 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/MDL-30-R
Related LinksBK/MD, BK/MDL-30-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/MDL-30-R Details Description
Related parts for BK/MDL-30-R
IC BUS TRANSCVR 16BIT 56BGA datasheet.pdf
IC RESET GEN 2.93V VTH SOT143-4 datasheet.pdf
FIXED IND 7.5NH 380MA 830 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 28QFNS datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10.5MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 246 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf