Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/MDL-V-1-8/10
BK/MDL-V-1-8/10 picture photo
Mfg. Part Number
BK/MDL-V-1-8/10
Brief Description
FUSE GLASS 1.8A 250VAC 3AB 3AG
Datasheet Download
BK/MDL-V-1-8/10.pdf
Availability of BK/MDL-V-1-8/10
QUANTITY
BK/MDL-V-1-8/10 Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/MDL-V-1-8/10
Internal Part NumberEIS-BK/MDL-V-1-8/10
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyFuses
SeriesMDL
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating1.8A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage-
Melting I²t-
Approvals-
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.266" Dia x 1.292" L (6.76mm x 32.82mm)
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/MDL-V-1-8/10
Related LinksBK/MDL-, BK/MDL-V-1-8/10 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/MDL-V-1-8/10 Details Description
Related parts for BK/MDL-V-1-8/10
CONN FPC 36POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
SIDACTOR BI 75V 400A TO-92 datasheet.pdf
MODULE SDRAM 32MB 144SODIMM datasheet.pdf
CONN F PLUG STR 75 OHM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4A 32V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
OPTOISOLATOR TRANSISTOR AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 20A SYNC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS SKT datasheet.pdf