Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/S-8202-4
BK/S-8202-4 picture photo
Mfg. Part Number
BK/S-8202-4
Brief Description
FUSE BLOCK CART 300V CHASS MNT
Datasheet Download
BK/S-8202-4.pdf
Availability of BK/S-8202-4
QUANTITY
BK/S-8202-4 Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/S-8202-4
Internal Part NumberEIS-BK/S-8202-4
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationS -8yyy,HTC-yy,PC,SR-5,SS-5 Series 01/May/2014
Standard Package200
For Use With/Related Products3AG
Fuse Size1/4" Dia x 1-1/4" L (6.35mm x 31.8mm)
Number of Circuits4
Voltage300V
Current Rating30A
Mounting TypeChassis Mount
Orientation-
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/S-8202-4
Related LinksBK/S-, BK/S-8202-4 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/S-8202-4 Details Description
Related parts for BK/S-8202-4
RES SMD 390 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 19.1K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI M20-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
RES SMD 1.58KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.16W 2512 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 820UF 6V AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS 1MM datasheet.pdf