Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/S500-160-R
BK/S500-160-R picture photo
Mfg. Part Number
BK/S500-160-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 160MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK/S500-160-R.pdf
Availability of BK/S500-160-R
QUANTITY
BK/S500-160-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/S500-160-R
Internal Part NumberEIS-BK/S500-160-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesS500
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating160mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.008
ApprovalsBSI, CCC, CSA, cULus, IMQ, SEMKO, VDE
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance9.1 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/S500-160-R
Related LinksBK/S50, BK/S500-160-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/S500-160-R Details Description
Related parts for BK/S500-160-R
IC OTP 1MBIT 150NS 32VSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
IC USB SWITCH DP3T 20DSBGA datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm 16pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 505K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
ACCESSORY REATINER 2POS BLACK datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
BOARD ACCY RFID CLICK datasheet.pdf
CONN DSUB ADPTR FILTER 25POS datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.3A SYNC 8TDFN datasheet.pdf