Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/S501-10-R
BK/S501-10-R picture photo
Mfg. Part Number
BK/S501-10-R
Brief Description
FUSE CERAMIC 10A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK/S501-10-R.pdf
Availability of BK/S501-10-R
QUANTITY
BK/S501-10-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/S501-10-R
Internal Part NumberEIS-BK/S501-10-R
FamilyFuses
SeriesS501
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating10A
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t-
ApprovalsBSI, CSA, cULus, IMQ, SEMKO, VDE
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.008 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/S501-10-R
Related LinksBK/S50, BK/S501-10-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/S501-10-R Details Description
Related parts for BK/S501-10-R
LED RED CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 0.1% 1/16W 0816 datasheet.pdf
MODEM CELLULAR QUAD E-GPRS datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.01A 24V datasheet.pdf