Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/S501-50-R
BK/S501-50-R picture photo
Mfg. Part Number
BK/S501-50-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 50MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK/S501-50-R.pdf
Availability of BK/S501-50-R
QUANTITY
BK/S501-50-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/S501-50-R
Internal Part NumberEIS-BK/S501-50-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesS501
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating50mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t0.0017
ApprovalsBSI, CCC, CSA, cULus, IMQ, SEMKO, VDE
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance157.5 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/S501-50-R
Related LinksBK/S50, BK/S501-50-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/S501-50-R Details Description
Related parts for BK/S501-50-R
FIXED IND 120NH 450MA 220 MOHM datasheet.pdf
IC POT DGTL 256-TAP I2C 8-TDFN datasheet.pdf
CONN SMA PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 1.25W DO214AC datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V 2% RADIAL datasheet.pdf