Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/S501-V-63R81
BK/S501-V-63R81 picture photo
Mfg. Part Number
BK/S501-V-63R81
Brief Description
FUSE CERAMIC 63MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK/S501-V-63R81.pdf
Availability of BK/S501-V-63R81
QUANTITY
BK/S501-V-63R81 Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/S501-V-63R81
Internal Part NumberEIS-BK/S501-V-63R81
FamilyFuses
SeriesS501
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating63mA
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t0.0005
ApprovalsCCC, CSA, cULus
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)
DC Cold Resistance39 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/S501-V-63R81
Related LinksBK/S501, BK/S501-V-63R81 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/S501-V-63R81 Details Description
Related parts for BK/S501-V-63R81
Crystal 12.2880MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
CABLE STRAIGHT 2' RJ-45/DB-9F datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC RF POWER DETECTOR 4-UCSP datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB6 M20 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 67.3 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 17V 2W DO204AL datasheet.pdf
CONN HDR 51POS 0.100 PRESS FIT datasheet.pdf
CAP CER 3PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf