Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/S504-2.5A
BK/S504-2.5A picture photo
Mfg. Part Number
BK/S504-2.5A
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK/S504-2.5A.pdf
Availability of BK/S504-2.5A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BK/S504-2.5A Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/S504-2.5A
Internal Part NumberEIS-BK/S504-2.5A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsS50x, GDC Series Part Numbering/RoHS
PCN Obsolescence/ EOLS504 Series 9/Mar/2009
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesS504
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating2.5A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t34
ApprovalsBSI, IMQ, MITI, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.024 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/S504-2.5A
Related LinksBK/S50, BK/S504-2.5A Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/S504-2.5A Details Description
Related parts for BK/S504-2.5A
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
RES 300K OHM 2.5W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 5.36 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC VCO 1.2GHZ W/MOD INPUT 8-UMAX datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
BATTERY CABLE LUG (BCL-4516) datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER SF-TOOL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN HDR 20POS TH/RA REVERSE datasheet.pdf