Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/S505-12-R
BK/S505-12-R picture photo
Mfg. Part Number
BK/S505-12-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 12A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK/S505-12-R.pdf
Availability of BK/S505-12-R
QUANTITY
BK/S505-12-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/S505-12-R
Internal Part NumberEIS-BK/S505-12-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationS505 Series Select Ratings 5/Feb/2009
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesS505
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating12A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1kA
Melting I²t713.7
ApprovalscULus, VDE
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.0053 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/S505-12-R
Related LinksBK/S50, BK/S505-12-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/S505-12-R Details Description
Related parts for BK/S505-12-R
IC MPU/RESET CIRC 3.80V SC70-4 datasheet.pdf
RES 2.4 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf