Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK-S505H-V-1.6-R
BK-S505H-V-1.6-R picture photo
Mfg. Part Number
BK-S505H-V-1.6-R
Brief Description
FUSE CERAMIC 1.6A 600VAC 400VDC
Datasheet Download
BK-S505H-V-1.6-R.pdf
Availability of BK-S505H-V-1.6-R
QUANTITY
BK-S505H-V-1.6-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK-S505H-V-1.6-R
Internal Part NumberEIS-BK-S505H-V-1.6-R
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating1.6A
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t6.78
ApprovalscULus, PSE/JET
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Color-
Size / Dimension0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)
DC Cold Resistance0.07 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK-S505H-V-1.6-R
Related LinksBK-S505H, BK-S505H-V-1.6-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK-S505H-V-1.6-R Details Description
Related parts for BK-S505H-V-1.6-R
RES SMD 23.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC XO 150.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 5% 1.5W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 174K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 1A SOT23-3 datasheet.pdf