Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK-S505H-V-1.6-R
BK-S505H-V-1.6-R picture photo
Mfg. Part Number
BK-S505H-V-1.6-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 1.6A 600VAC 400VDC
Datasheet Download
BK-S505H-V-1.6-R.pdf
Availability of BK-S505H-V-1.6-R
QUANTITY
BK-S505H-V-1.6-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK-S505H-V-1.6-R
Internal Part NumberEIS-BK-S505H-V-1.6-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesS505H
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating1.6A
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC400V
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t6.78
ApprovalscULus, PSE/JET
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Color-
Size / Dimension0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)
DC Cold Resistance0.07 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK-S505H-V-1.6-R
Related LinksBK-S505H, BK-S505H-V-1.6-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK-S505H-V-1.6-R Details Description
Related parts for BK-S505H-V-1.6-R
IC TRANSLATOR DUAL 5.0V 8-SOIC datasheet.pdf
PATCHCORD VIDEO STD 9' YELLOW datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
IC EMI FILTER 8LINE ESD 16-UDFN datasheet.pdf
RES 450 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
FAN AXL 24VDC 171.5X50.8MM IP68 datasheet.pdf