Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK-S505H-V-3.15-R
BK-S505H-V-3.15-R picture photo
Mfg. Part Number
BK-S505H-V-3.15-R
Brief Description
FUSE CERAMIC 3.15A 600VAC 400VDC
Datasheet Download
BK-S505H-V-3.15-R.pdf
Availability of BK-S505H-V-3.15-R
QUANTITY
BK-S505H-V-3.15-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK-S505H-V-3.15-R
Internal Part NumberEIS-BK-S505H-V-3.15-R
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating3.15A
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t43.55
ApprovalscULus, PSE/JET
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Color-
Size / Dimension0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)
DC Cold Resistance0.031 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK-S505H-V-3.15-R
Related LinksBK-S505H, BK-S505H-V-3.15-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK-S505H-V-3.15-R Details Description
Related parts for BK-S505H-V-3.15-R
CAP TANT POLY 220UF 6.3V 2917 datasheet.pdf
OSC XO 66.666MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
CONN FAKRA PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 120MA 24V RAD datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV LINE RX 8DIP GW datasheet.pdf
KIT DEV BOARD 5A FOR IGBT datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 115V datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 650V 8A TO220AC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE SKT datasheet.pdf