Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK-S505H-V-800-R
BK-S505H-V-800-R picture photo
Mfg. Part Number
BK-S505H-V-800-R
Brief Description
FUSE CERAMIC 800MA 600VAC 400VDC
Datasheet Download
BK-S505H-V-800-R.pdf
Availability of BK-S505H-V-800-R
QUANTITY
BK-S505H-V-800-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK-S505H-V-800-R
Internal Part NumberEIS-BK-S505H-V-800-R
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating800mA
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t0.632
ApprovalscULus, PSE/JET
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Color-
Size / Dimension0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)
DC Cold Resistance0.237 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK-S505H-V-800-R
Related LinksBK-S505H, BK-S505H-V-800-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK-S505H-V-800-R Details Description
Related parts for BK-S505H-V-800-R
RES SMD 18.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC RGSTRD DVR 3-ST 18BIT 56TVSOP datasheet.pdf
IC DAC 16BIT 32CH S&H 64-TQFP datasheet.pdf
OSC XO 2.048MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT FLASH 64-LQFP datasheet.pdf
RND SPACER 0.105" NYLON 12.07MM datasheet.pdf
ANT WIRELESS UHF 450-470MHZ 76" datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
RES 1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf