Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK-S505SC-2.5-R
BK-S505SC-2.5-R picture photo
Mfg. Part Number
BK-S505SC-2.5-R
Brief Description
FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK-S505SC-2.5-R.pdf
Availability of BK-S505SC-2.5-R
QUANTITY
BK-S505SC-2.5-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK-S505SC-2.5-R
Internal Part NumberEIS-BK-S505SC-2.5-R
FamilyFuses
SeriesS505
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating2.5A
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t16.6
ApprovalsBSI, CCC/CQC, CSA, cURus, IMQ, KC, PSE/JET, SEMKO, VDE
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.0395 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK-S505SC-2.5-R
Related LinksBK-S505, BK-S505SC-2.5-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK-S505SC-2.5-R Details Description
Related parts for BK-S505SC-2.5-R
CAP ALUM 5600UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CORD MINIGRABBER PATCH 36" WHITE datasheet.pdf
IC POWER SUPPLY CONTROLLER 24QFN datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS DUAL 2MM T/H datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 450MA 500 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 4SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DEMO BOARD FOR LTC4261 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
Crystal 20.4800MHz 15ppm 9pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf