Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/S506-630MA
BK/S506-630MA picture photo
Mfg. Part Number
BK/S506-630MA
Brief Description
FUSE GLASS 630MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK/S506-630MA.pdf
Availability of BK/S506-630MA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BK/S506-630MA Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/S506-630MA
Internal Part NumberEIS-BK/S506-630MA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsS50x, GDC Series Part Numbering/RoHS
PCN Obsolescence/ EOLS50x Series Non-Rohs 01/Aug/2011
PCN Design/SpecificationS506 Ratings 4/Aug/2008
FamilyFuses
SeriesS506
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating630mA
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t1
ApprovalsBSI, CCC, CSA, cULus, IMQ, MITI, SEMKO, VDE
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.186 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/S506-630MA
Related LinksBK/S50, BK/S506-630MA Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/S506-630MA Details Description
Related parts for BK/S506-630MA
IC OPAMP GP 100KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 80POS DUAL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 4CH W/MUX&REF 24SOIC datasheet.pdf
LED WEDGE BASE 14V WHT POLARIZED datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
KIT EVAL FOR CRO29508 datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf