Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/S506-V-15-R
BK/S506-V-15-R picture photo
Mfg. Part Number
BK/S506-V-15-R
Brief Description
FUSE GLASS 15A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK/S506-V-15-R.pdf
Availability of BK/S506-V-15-R
QUANTITY
BK/S506-V-15-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/S506-V-15-R
Internal Part NumberEIS-BK/S506-V-15-R
FamilyFuses
SeriesS506
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating15A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage125A
Melting I²t1091.7
ApprovalscURus, PSE/JET, UR
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)
DC Cold Resistance0.004 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/S506-V-15-R
Related LinksBK/S506, BK/S506-V-15-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/S506-V-15-R Details Description
Related parts for BK/S506-V-15-R
CONN HEADER 35PS .100 SGL R/A AU datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6DIP 5L datasheet.pdf
IC LATCH TRANSP OCTAL D 20-DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC SMC datasheet.pdf
RES 68K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONTACT SKT 20-26 AWG SLVR CRIMP datasheet.pdf
BLZP 5.00/22/180LR SN BK BX datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 800MA 80 MOHM datasheet.pdf
RES 0.82 OHM 0.6W 5% AXIAL datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
CAP FILM 2.7NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf