Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/S506-V-160-R
BK/S506-V-160-R picture photo
Mfg. Part Number
BK/S506-V-160-R
Brief Description
FUSE GLASS 160MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK/S506-V-160-R.pdf
Availability of BK/S506-V-160-R
QUANTITY
BK/S506-V-160-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/S506-V-160-R
Internal Part NumberEIS-BK/S506-V-160-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsS50x, GDC Series Part Numbering/RoHS
PCN Design/SpecificationS506 Ratings 4/Aug/2008
FamilyFuses
SeriesS506
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating160mA
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.093
ApprovalsBSI, CCC, CSA, IMQ, SEMKO, UR, VDE
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)
DC Cold Resistance1.27 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/S506-V-160-R
Related LinksBK/S506, BK/S506-V-160-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/S506-V-160-R Details Description
Related parts for BK/S506-V-160-R
RING TERM NON INS 6AWG datasheet.pdf
ADAPTER TEST CONN 12AWG PIN RED datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 1CH 100KSPS 24SSOP datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 20"L X 18"W datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS VERT 50POS SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 3A DO201AA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS SKT datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 3K OHM 6SIP datasheet.pdf