Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/S506-V-250-R
BK/S506-V-250-R picture photo
Mfg. Part Number
BK/S506-V-250-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK/S506-V-250-R.pdf
Availability of BK/S506-V-250-R
QUANTITY
BK/S506-V-250-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/S506-V-250-R
Internal Part NumberEIS-BK/S506-V-250-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsS50x, GDC Series Part Numbering/RoHS
PCN Design/SpecificationS506 Ratings 4/Aug/2008
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesS506
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating250mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.265
ApprovalsBSI, CCC, CSA, IMQ, SEMKO, UR, VDE
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)
DC Cold Resistance0.64 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/S506-V-250-R
Related LinksBK/S506, BK/S506-V-250-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/S506-V-250-R Details Description
Related parts for BK/S506-V-250-R
LABEL S LAM DM TED WHT 3X.38" datasheet.pdf
DIN RAIL 35MMX7.5MM SLOTTED 5" datasheet.pdf
IC POWER MGT 36-WLCSP datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
RES SMD 3.16K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.23K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 9.53 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf