Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK1/GMA-600-R
BK1/GMA-600-R picture photo
Mfg. Part Number
BK1/GMA-600-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 600MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK1/GMA-600-R.pdf
Availability of BK1/GMA-600-R
QUANTITY
BK1/GMA-600-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK1/GMA-600-R
Internal Part NumberEIS-BK1/GMA-600-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesGMA
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating600mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.32
ApprovalsCSA, PSE, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.256 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK1/GMA-600-R
Related LinksBK1/GM, BK1/GMA-600-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK1/GMA-600-R Details Description
Related parts for BK1/GMA-600-R
ICL 2.5 OHM 20% 11A 21MM datasheet.pdf
IC A/D CONV 12BIT SAMPLING 24DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A DPAK datasheet.pdf
IC PLL CLK DVR SDRAM 52-CABGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES 3K OHM 100W 1% TO247 datasheet.pdf
CAP CER 8.9PF 50V T2H 0402 datasheet.pdf
LIMIT SWITCH CONTACT BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
MKP 2.2UF 5% 1000VDC DRAWING T1 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf