Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK1/GMA-600-R
BK1/GMA-600-R picture photo
Mfg. Part Number
BK1/GMA-600-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 600MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK1/GMA-600-R.pdf
Availability of BK1/GMA-600-R
QUANTITY
BK1/GMA-600-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK1/GMA-600-R
Internal Part NumberEIS-BK1/GMA-600-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesGMA
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating600mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.32
ApprovalsCSA, PSE, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.256 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK1/GMA-600-R
Related LinksBK1/GM, BK1/GMA-600-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK1/GMA-600-R Details Description
Related parts for BK1/GMA-600-R
RES SMD 14.7KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC INVERTER HEX 1-INPUT 14SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 15 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 464 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY SSR 10A@240VAC LOW PROFILE datasheet.pdf
RES 453K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf