Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK1/GMC-1.25-R
BK1/GMC-1.25-R picture photo
Mfg. Part Number
BK1/GMC-1.25-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 4X20MM
Datasheet Download
BK1/GMC-1.25-R.pdf
Availability of BK1/GMC-1.25-R
QUANTITY
BK1/GMC-1.25-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK1/GMC-1.25-R
Internal Part NumberEIS-BK1/GMC-1.25-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesGMC
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating1.25A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeMedium
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A
Melting I²t3.4
ApprovalsCSA, KC, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.098 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK1/GMC-1.25-R
Related LinksBK1/GMC, BK1/GMC-1.25-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK1/GMC-1.25-R Details Description
Related parts for BK1/GMC-1.25-R
RES SMD 56 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
ELOP2,8 B6000Y 13 datasheet.pdf
DISPLAY 0.52 SGL DGT CA RED TH datasheet.pdf
CONN TERM BLK FEED THRU 8-24AWG datasheet.pdf
35 DEGREE 5.00MM 9 ASY datasheet.pdf