Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK1/GMC-1.25-R
BK1/GMC-1.25-R picture photo
Mfg. Part Number
BK1/GMC-1.25-R
Brief Description
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 4X20MM
Datasheet Download
BK1/GMC-1.25-R.pdf
Availability of BK1/GMC-1.25-R
QUANTITY
BK1/GMC-1.25-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK1/GMC-1.25-R
Internal Part NumberEIS-BK1/GMC-1.25-R
FamilyFuses
SeriesGMC
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating1.25A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeMedium
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A
Melting I²t3.4
ApprovalsCSA, KC, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.098 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK1/GMC-1.25-R
Related LinksBK1/GMC, BK1/GMC-1.25-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK1/GMC-1.25-R Details Description
Related parts for BK1/GMC-1.25-R
LABEL LSR POLY SIL 8.27 X 11.69" datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 215K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 174K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 10AWG BLACK 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 25V 15A/30A 8-PQFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN datasheet.pdf
1,5UF 25V 10X7X3,5MM 125C 20000H datasheet.pdf