Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK1/GMC-800-R
BK1/GMC-800-R picture photo
Mfg. Part Number
BK1/GMC-800-R
Brief Description
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK1/GMC-800-R.pdf
Availability of BK1/GMC-800-R
QUANTITY
BK1/GMC-800-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK1/GMC-800-R
Internal Part NumberEIS-BK1/GMC-800-R
FamilyFuses
SeriesGMC
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating800mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeMedium
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.85
ApprovalsCSA, KC, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.18 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK1/GMC-800-R
Related LinksBK1/GM, BK1/GMC-800-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK1/GMC-800-R Details Description
Related parts for BK1/GMC-800-R
IC PHOTOTRANSISTOR HERM TO-18 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
RES 121 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 120V 16A TO3P datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
508 TB SOC VER W/LATCH datasheet.pdf
CONN FEMALE M12X1 AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf