Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK1/GMD-200-R
BK1/GMD-200-R picture photo
Mfg. Part Number
BK1/GMD-200-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 200MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK1/GMD-200-R.pdf
Availability of BK1/GMD-200-R
QUANTITY
BK1/GMD-200-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK1/GMD-200-R
Internal Part NumberEIS-BK1/GMD-200-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesGMD
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating200mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.2
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance5.19 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK1/GMD-200-R
Related LinksBK1/GM, BK1/GMD-200-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK1/GMD-200-R Details Description
Related parts for BK1/GMD-200-R
MOSFET N-CH 100V 13A TO220AB datasheet.pdf
BOX ALUM NATURAL 7.39"L X 4.7"W datasheet.pdf
IC REG LDO 3.6V 0.5A 8MSOP datasheet.pdf
CONTROLLER FOR VC-04 CAMERA datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
IC REG LDO ANA 0.08A 2.7V 5TSOP datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
CAP TANT 0.27UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf