Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK1/MCRW150MA
BK1/MCRW150MA picture photo
Mfg. Part Number
BK1/MCRW150MA
Brief Description
FUSE BOARD MNT 150MA 125VAC/VDC
Datasheet Download
BK1/MCRW150MA.pdf
Availability of BK1/MCRW150MA
QUANTITY
BK1/MCRW150MA Order Process
Ship out your order
Specifications of BK1/MCRW150MA
Internal Part NumberEIS-BK1/MCRW150MA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Current Rating150mA
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A AC, 300A DC
Melting I²t0.0015
Color-
Size / Dimension0.125" Dia x 0.280" L (3.18mm x 7.10mm)
DC Cold Resistance1.6 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK1/MCRW150MA
Related LinksBK1/MC, BK1/MCRW150MA Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK1/MCRW150MA Details Description
Related parts for BK1/MCRW150MA
IC PROGRAM 4.700V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
HEADER OPEN .030"DIA .900 50POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 96.25 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
COOL-WHITE COB datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 10ppm 8pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN FFC VERT 22POS 1.25MM PCB datasheet.pdf