Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK1/MCRW300MA
BK1/MCRW300MA picture photo
Mfg. Part Number
BK1/MCRW300MA
Brief Description
FUSE BOARD MNT 300MA 125VAC/VDC
Datasheet Download
BK1/MCRW300MA.pdf
Availability of BK1/MCRW300MA
QUANTITY
BK1/MCRW300MA Order Process
Ship out your order
Specifications of BK1/MCRW300MA
Internal Part NumberEIS-BK1/MCRW300MA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Current Rating300mA
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A AC, 300A DC
Melting I²t0.008
Color-
Size / Dimension0.125" Dia x 0.280" L (3.18mm x 7.10mm)
DC Cold Resistance0.62 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK1/MCRW300MA
Related LinksBK1/MC, BK1/MCRW300MA Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK1/MCRW300MA Details Description
Related parts for BK1/MCRW300MA
IDC CABLE-ASC40G/ AE40G / ASC40G datasheet.pdf
CORD RETAINR FOR PLUG KIT K datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 54POS datasheet.pdf
RES 43 OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
BLADE SET TORX W/CASE 8PC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS 2MM VERT SLD datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 80POS VERT datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf