Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK1/S501-3.15-R
BK1/S501-3.15-R picture photo
Mfg. Part Number
BK1/S501-3.15-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 3.15A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK1/S501-3.15-R.pdf
Availability of BK1/S501-3.15-R
QUANTITY
BK1/S501-3.15-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK1/S501-3.15-R
Internal Part NumberEIS-BK1/S501-3.15-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesS501
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating3.15A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t8.1
ApprovalsBSI, CCC, CSA, cULus, IMQ, MITI/JET, SEMKO, VDE
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.037 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK1/S501-3.15-R
Related LinksBK1/S50, BK1/S501-3.15-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK1/S501-3.15-R Details Description
Related parts for BK1/S501-3.15-R
CAP CER 0.1UF 25V X5R 0603 datasheet.pdf
CONN DIMM DDR2 240POS VERT PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FEM R/A PANEL #20 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.3A SC82 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 16KB FLASH 28QFNS datasheet.pdf
RES 237K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 5/16"-30' BLACK datasheet.pdf
SENSOR PROX NO 4MM 12-24VDC datasheet.pdf