Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK1/S506-1.6-R
BK1/S506-1.6-R picture photo
Mfg. Part Number
BK1/S506-1.6-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK1/S506-1.6-R.pdf
Availability of BK1/S506-1.6-R
QUANTITY
BK1/S506-1.6-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK1/S506-1.6-R
Internal Part NumberEIS-BK1/S506-1.6-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationS506 Ratings 4/Aug/2008
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesS506
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating1.6A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t21.7
ApprovalsBSI, CCC, CSA, CURUS, IMQ, PSE/JET, SEMKO, VDE
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.0425 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK1/S506-1.6-R
Related LinksBK1/S50, BK1/S506-1.6-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK1/S506-1.6-R Details Description
Related parts for BK1/S506-1.6-R
IDC CABLE - MKC50A/MC50M/X datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8DFN datasheet.pdf
IC REG LDO 4V 0.15A MICRO8 datasheet.pdf
CAP CER 20PF 1KV NP0 1210 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.2MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
2MM HDM BP GP PF BD 30 SAU GF datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 5POS GOLD datasheet.pdf