Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK1/S506-1.6-R
BK1/S506-1.6-R picture photo
Mfg. Part Number
BK1/S506-1.6-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK1/S506-1.6-R.pdf
Availability of BK1/S506-1.6-R
QUANTITY
BK1/S506-1.6-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK1/S506-1.6-R
Internal Part NumberEIS-BK1/S506-1.6-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationS506 Ratings 4/Aug/2008
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesS506
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating1.6A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t21.7
ApprovalsBSI, CCC, CSA, CURUS, IMQ, PSE/JET, SEMKO, VDE
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.0425 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK1/S506-1.6-R
Related LinksBK1/S50, BK1/S506-1.6-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK1/S506-1.6-R Details Description
Related parts for BK1/S506-1.6-R
RES SMD 348 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LP.100"SHRD HDR .100" VERT 15GLD datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 18-75VIN +/-12V datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 212MA 1.56 OHM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 500MA 2DFN datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 50A AC/DC datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CUTTER datasheet.pdf
PWRBLADE VERT LF REC datasheet.pdf
CRYSTAL 12.00 MHZ 12.5PF SMD datasheet.pdf