Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK1/S506-2.5-R
BK1/S506-2.5-R picture photo
Mfg. Part Number
BK1/S506-2.5-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK1/S506-2.5-R.pdf
Availability of BK1/S506-2.5-R
QUANTITY
BK1/S506-2.5-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK1/S506-2.5-R
Internal Part NumberEIS-BK1/S506-2.5-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationS506 Ratings 4/Aug/2008
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesS506
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating2.5A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t59.4
ApprovalsBSI, CCC, CSA, CURUS, IMQ, PSE/JET, SEMKO, VDE
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.0255 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK1/S506-2.5-R
Related LinksBK1/S50, BK1/S506-2.5-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK1/S506-2.5-R Details Description
Related parts for BK1/S506-2.5-R
RES 33 OHM 3.5W 10% RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1A 6WSON datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 39POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 68MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
OTHER ELASTOMERS datasheet.pdf
JT 5C 5#16 PIN RECP datasheet.pdf
RES SMD 0.39 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf