Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK1/S506-2.5-R
BK1/S506-2.5-R picture photo
Mfg. Part Number
BK1/S506-2.5-R
Brief Description
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK1/S506-2.5-R.pdf
Availability of BK1/S506-2.5-R
QUANTITY
BK1/S506-2.5-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK1/S506-2.5-R
Internal Part NumberEIS-BK1/S506-2.5-R
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating2.5A
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t59.4
ApprovalsBSI, CCC, CSA, CURUS, IMQ, PSE/JET, SEMKO, VDE
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.0255 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK1/S506-2.5-R
Related LinksBK1/S50, BK1/S506-2.5-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK1/S506-2.5-R Details Description
Related parts for BK1/S506-2.5-R
RES SMD 549K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole Crimp datasheet.pdf
IGBT 330V 90A 223W TO3P datasheet.pdf
HEATSINK FOR TO-220 2.0" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
IDC F/M 13POS RIBBON CBL ASSY datasheet.pdf