Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK1/S506-63-R
BK1/S506-63-R picture photo
Mfg. Part Number
BK1/S506-63-R
Brief Description
FUSE GLASS 63MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK1/S506-63-R.pdf
Availability of BK1/S506-63-R
QUANTITY
BK1/S506-63-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK1/S506-63-R
Internal Part NumberEIS-BK1/S506-63-R
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating63mA
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.021
ApprovalsBSI, CCC, CSA, IMQ, SEMKO, UR, VDE
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance6.96 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK1/S506-63-R
Related LinksBK1/S5, BK1/S506-63-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK1/S506-63-R Details Description
Related parts for BK1/S506-63-R
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
RES SMD 53K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
SNAP-ON HORIZ SLOPED FACEPLATE datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf