Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK1/S506B-3.15R
BK1/S506B-3.15R picture photo
Mfg. Part Number
BK1/S506B-3.15R
Brief Description
FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK1/S506B-3.15R.pdf
Availability of BK1/S506B-3.15R
QUANTITY
BK1/S506B-3.15R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK1/S506B-3.15R
Internal Part NumberEIS-BK1/S506B-3.15R
FamilyFuses
SeriesS506
Packaging*
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating3.15A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t96.4
ApprovalscURus, PSE/JET, UR
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.0185 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK1/S506B-3.15R
Related LinksBK1/S50, BK1/S506B-3.15R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK1/S506B-3.15R Details Description
Related parts for BK1/S506B-3.15R
IC TXRX 5V RS232 MULTI-CH 16SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 362 I/O 672FBGA datasheet.pdf
CONN SPRING 4POS SNGL .390 SMD datasheet.pdf
IC 8051 CPU PREC ADC/DAC 64-TQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 53.5VC SMB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 29A 8VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 0.182 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf