Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK10-S501-V-8-R
BK10-S501-V-8-R picture photo
Mfg. Part Number
BK10-S501-V-8-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 8A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK10-S501-V-8-R.pdf
Availability of BK10-S501-V-8-R
QUANTITY
BK10-S501-V-8-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK10-S501-V-8-R
Internal Part NumberEIS-BK10-S501-V-8-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesS501
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating8A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t104
ApprovalsBSI, CSA, cURus, IMQ, SEMKO, VDE
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.009 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK10-S501-V-8-R
Related LinksBK10-S5, BK10-S501-V-8-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK10-S501-V-8-R Details Description
Related parts for BK10-S501-V-8-R
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CAP CER 470PF 500V NP0 1808 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT CP datasheet.pdf
CAP CER 2PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 25.00 MHZ 12.0PF SMD datasheet.pdf