Taiyo Yuden BK1608HS470-TV
BK1608HS470-TV picture photo
Mfg. Part Number
BK1608HS470-TV
Manufacturer
Product Category
Ferrite Beads and Chips
Brief Description
FERRITE BEAD 47 OHM 0603
Datasheet Download
BK1608HS470-TV.pdf
Availability of BK1608HS470-TV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BK1608HS470-TV Order Process
Ship out your order
Specifications of BK1608HS470-TV
Internal Part NumberEIS-BK1608HS470-TV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMC Applications
PCN Obsolescence/ EOLMLC Inductor EOL 28/Aug/2015
Standard Package4,000
Category Filters
FamilyFerrite Beads and Chips
SeriesAutomotive, AEC-Q200, BK
PackagingTape & Reel (TR)
Impedance @ Frequency47 Ohm @ 100MHz
Current Rating900mA
DC Resistance (DCR)100 mOhm Max
Filter Type-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Height (Max)0.037" (0.95mm)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK1608HS470-TV
Related LinksBK1608H, BK1608HS470-TV Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
BK1608HS470-TV Details Description
Related parts for BK1608HS470-TV
DIODE GEN PURP 75V 200MA SOT23-3 datasheet.pdf
CONN 20POS 2MM IDC SOCKET 30AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 6.04 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
30A 3PH/480V 3P4W MI WT datasheet.pdf
RES 432K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf