Taiyo Yuden BK1608LL511-T
BK1608LL511-T picture photo
Mfg. Part Number
BK1608LL511-T
Brief Description
FERRITE BEAD 510 OHM 0603
Datasheet Download
BK1608LL511-T.pdf
Availability of BK1608LL511-T
QUANTITY
BK1608LL511-T Order Process
Ship out your order
Specifications of BK1608LL511-T
Internal Part NumberEIS-BK1608LL511-T
FamilyFerrite Beads and Chips
SeriesBK
PackagingTape & Reel (TR)
Impedance @ Frequency510 Ohm @ 100MHz
Current Rating200mA
DC Resistance (DCR)900 mOhm Max
Filter TypeDifferential Mode - Single
Package / Case0603 (1608 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Height (Max)0.037" (0.95mm)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK1608LL511-T
Related LinksBK1608, BK1608LL511-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
BK1608LL511-T Details Description
Related parts for BK1608LL511-T
CONN HEADER 50POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 1.2K OHM 265V datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN DB9 CRIMP FEM YLW CHROME datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MT PIN SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 10NS 44TSOP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 186 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf