Artesyn Embedded Technologies BK60C-048L-018F40HN
BK60C-048L-018F40HN picture photo
Mfg. Part Number
BK60C-048L-018F40HN
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC-DC 150W 48VIN 1.8V NEG
Datasheet Download
BK60C-048L-018F40HN.pdf
Availability of BK60C-048L-018F40HN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BK60C-048L-018F40HN Order Process
Ship out your order
Specifications of BK60C-048L-018F40HN
Internal Part NumberEIS-BK60C-048L-018F40HN
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesBK60C
Packaging-
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 11.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OTP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.40" L x 2.30" W x 0.50" H (61.0mm x 58.4mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK60C-048L-018F40HN
Related LinksBK60C-048, BK60C-048L-018F40HN Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
BK60C-048L-018F40HN Details Description
Related parts for BK60C-048L-018F40HN
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 14.7KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 10MM BROWN datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 1GBIT 3NS 60FBGA datasheet.pdf
RES 165 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Connector Socket 9 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf