Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK8/ABC-18BX-R
BK8/ABC-18BX-R picture photo
Mfg. Part Number
BK8/ABC-18BX-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 18A 250VAC 3AB 3AG
Datasheet Download
BK8/ABC-18BX-R.pdf
Availability of BK8/ABC-18BX-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BK8/ABC-18BX-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK8/ABC-18BX-R
Internal Part NumberEIS-BK8/ABC-18BX-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesABC
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating18A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage400A
Melting I²t400
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
DC Cold Resistance0.00465 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK8/ABC-18BX-R
Related LinksBK8/ABC, BK8/ABC-18BX-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK8/ABC-18BX-R Details Description
Related parts for BK8/ABC-18BX-R
FIXED IND 180UH 380MA 1.38 OHM datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 8.5NS 165CABGA datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FUSE 1.12A 250V NON STD SLOW datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
WPG-M20 CABLE GLAND PA BL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
FEP WIRE 32AWG GN 500' datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 2MA 1.6 OHM SMD datasheet.pdf