| Internal Part Number | EIS-BLM03PX800SN1D | |
| Family | Ferrite Beads and Chips | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Impedance @ Frequency | 80 Ohm @ 100MHz | |
| Current Rating | 1A | |
| DC Resistance (DCR) | 130 mOhm | |
| Filter Type | - | |
| Package / Case | 0201 (0603 Metric) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Height (Max) | 0.013" (0.33mm) | |
| Size / Dimension | 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | |