Hirose Electric Co Ltd BM10JC-16DS-0.4V(53)
BM10JC-16DS-0.4V(53) picture photo
Mfg. Part Number
BM10JC-16DS-0.4V(53)
Brief Description
CONN RECEPT 16POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
BM10JC-16DS-0.4V(53).pdf
Availability of BM10JC-16DS-0.4V(53)
QUANTITY
BM10JC-16DS-0.4V(53) Order Process
Ship out your order
Specifications of BM10JC-16DS-0.4V(53)
Internal Part NumberEIS-BM10JC-16DS-0.4V(53)
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions16
Pitch0.016" (0.40mm)
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights0.8mm
Height Above Board0.031" (0.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BM10JC-16DS-0.4V(53)
Related LinksBM10JC-16D, BM10JC-16DS-0.4V(53) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
BM10JC-16DS-0.4V(53) Details Description
Related parts for BM10JC-16DS-0.4V(53)
FERRITE BEAD 85OHMS RADIAL LEAD datasheet.pdf
RES SMD 6.49KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM SOT23-5 datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 7/16 5V 36" datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS R/A 2.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm 13pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
WIRE DUCT HINGED 8' datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE PIN datasheet.pdf