Hirose Electric Co Ltd BM10JC-44DP-0.4V(53)
BM10JC-44DP-0.4V(53) picture photo
Mfg. Part Number
BM10JC-44DP-0.4V(53)
Brief Description
CONN HDR 44POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
BM10JC-44DP-0.4V(53).pdf
Availability of BM10JC-44DP-0.4V(53)
QUANTITY
BM10JC-44DP-0.4V(53) Order Process
Ship out your order
Specifications of BM10JC-44DP-0.4V(53)
Internal Part NumberEIS-BM10JC-44DP-0.4V(53)
Number of Positions44
Pitch0.016" (0.40mm)
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.025" (0.63mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BM10JC-44DP-0.4V(53)
Related LinksBM10JC-44D, BM10JC-44DP-0.4V(53) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
BM10JC-44DP-0.4V(53) Details Description
Related parts for BM10JC-44DP-0.4V(53)
IC OPAMP TRANSCOND 2MHZ 16DMP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V datasheet.pdf
IC HOT SWAP PWR MGR 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 54.9 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 12A 12V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 44VTLA datasheet.pdf
IC FPGA 170 I/O 256FTBGA datasheet.pdf
CONN HDR 61POS 0.100 SMD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf