Hirose Electric Co Ltd BM14EC-54DP-0.4V(51)
BM14EC-54DP-0.4V(51) picture photo
Mfg. Part Number
BM14EC-54DP-0.4V(51)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HDR 54POS 0.4MM SMD
Datasheet Download
BM14EC-54DP-0.4V(51).pdf
Availability of BM14EC-54DP-0.4V(51)
QUANTITY
BM14EC-54DP-0.4V(51) Order Process
Ship out your order
Specifications of BM14EC-54DP-0.4V(51)
Internal Part NumberEIS-BM14EC-54DP-0.4V(51)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileTablet PC Connectors - Hirose
Connectors for the Smart House - Hirose
Standard Package8,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesBM14
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions54
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights1.3mm
Height Above Board0.051" (1.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BM14EC-54DP-0.4V(51)
Related LinksBM14EC-54D, BM14EC-54DP-0.4V(51) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
BM14EC-54DP-0.4V(51) Details Description
Related parts for BM14EC-54DP-0.4V(51)
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC INVERTER HEX SCHM TRIG 14SOIC datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.8KV 36A TO240AA datasheet.pdf
IC RX DIFF LINE HS 14-SOIC datasheet.pdf
PTC RESETBL 60V/250VIR 80MA RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 500 OHM 0.1% 0.3W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 500MW DO35 datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf