Hirose Electric Co Ltd BM14JB-40DS-0.4V(55)
BM14JB-40DS-0.4V(55) picture photo
Mfg. Part Number
BM14JB-40DS-0.4V(55)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RCPT 40POS 0.4MM SMD
Datasheet Download
BM14JB-40DS-0.4V(55).pdf
Availability of BM14JB-40DS-0.4V(55)
QUANTITY
BM14JB-40DS-0.4V(55) Order Process
Ship out your order
Specifications of BM14JB-40DS-0.4V(55)
Internal Part NumberEIS-BM14JB-40DS-0.4V(55)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileTablet PC Connectors - Hirose
Connectors for the Smart House - Hirose
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesBM14
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions40
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.031" (0.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BM14JB-40DS-0.4V(55)
Related LinksBM14JB-40D, BM14JB-40DS-0.4V(55) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
BM14JB-40DS-0.4V(55) Details Description
Related parts for BM14JB-40DS-0.4V(55)
RES 1.5M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.23 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.43 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 6.898K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 54 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
OSC XO 12.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf