JST Sales America Inc. BM20B-SRDS-A-G-TF
BM20B-SRDS-A-G-TF picture photo
Mfg. Part Number
BM20B-SRDS-A-G-TF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER SHD 20POS TOP W/BOSS
Datasheet Download
BM20B-SRDS-A-G-TF.pdf
Availability of BM20B-SRDS-A-G-TF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BM20B-SRDS-A-G-TF Order Process
Ship out your order
Specifications of BM20B-SRDS-A-G-TF
Internal Part NumberEIS-BM20B-SRDS-A-G-TF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSHD Connectors
Standard Package1,250
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesSHD
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BM20B-SRDS-A-G-TF
Related LinksBM20B-SR, BM20B-SRDS-A-G-TF Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
BM20B-SRDS-A-G-TF Details Description
Related parts for BM20B-SRDS-A-G-TF
IC MULTIPLEXER 2-BIT 8:1 28-PLCC datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 5.08MM datasheet.pdf
IC VIDEO DIGITIZER TRPL 128MQFP datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-TDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 2.49M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 1.24 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 6.8K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 16CIRC .562 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf