Hirose Electric Co Ltd BM20JC-20DS-0.4V(53)
BM20JC-20DS-0.4V(53) picture photo
Mfg. Part Number
BM20JC-20DS-0.4V(53)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RECEPT 20POS 0.4MM SMD
Datasheet Download
BM20JC-20DS-0.4V(53).pdf
Availability of BM20JC-20DS-0.4V(53)
QUANTITY
BM20JC-20DS-0.4V(53) Order Process
Ship out your order
Specifications of BM20JC-20DS-0.4V(53)
Internal Part NumberEIS-BM20JC-20DS-0.4V(53)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesBM20
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions20
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights0.8mm
Height Above Board0.031" (0.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BM20JC-20DS-0.4V(53)
Related LinksBM20JC-20D, BM20JC-20DS-0.4V(53) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
BM20JC-20DS-0.4V(53) Details Description
Related parts for BM20JC-20DS-0.4V(53)
IC LATCH OCT D 3STATE 20TSSOP datasheet.pdf
HEATSINK D-PAK3 TIN PLATED SMD datasheet.pdf
FAN BLWR CF 180X96MM 115VAC TERM datasheet.pdf
CONN RECEPT 100POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
RES SMD 6.19M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC DRIVER HI/LOW SIDE HV 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 30POS 2MM T/H datasheet.pdf
IC PWR AMP 2.5-2.7GHZ 28QFN datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 1.96M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf