NMB Technologies Corp. BM4515-04W-B50-L00
BM4515-04W-B50-L00 picture photo
Mfg. Part Number
BM4515-04W-B50-L00
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN BLOWER 44X15MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
BM4515-04W-B50-L00.pdf
Availability of BM4515-04W-B50-L00
QUANTITY
BM4515-04W-B50-L00 Order Process
Ship out your order
Specifications of BM4515-04W-B50-L00
Internal Part NumberEIS-BM4515-04W-B50-L00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
Product Training ModulesCooling Solutions
Computer Cooling in System Design
Thermal Simulation in Telecom Applications
RoHS InformationBM4515-04W-B50-L00 Material
PCN Obsolescence/ EOLNMBTC Fan Series 06/Mar/2015
NMBTC Fan Series Retraction 13/Nov/2015
Standard Package240
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesBM
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 44mm L x 45mm H x 15mm W
Air Flow3.5 CFM (0.099m³/min)
Static Pressure0.803 in H2O (200.0 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeBlower
Features-
Noise43 dB
Power (Watts)2.28W
RPM7500 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Current Rating0.190A
Voltage Range10.2 ~ 13.8VDC
Life Expectancy50000 hrs @ 25°C
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BM4515-04W-B50-L00
Related LinksBM4515-04, BM4515-04W-B50-L00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
BM4515-04W-B50-L00 Details Description
Related parts for BM4515-04W-B50-L00
FIXED IND 8.7NH 650MA 110 MOHM datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 3.9V SOT323 datasheet.pdf
RES SMD 2.26KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN F JACK STR SOLDER datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
LED 5700K WHITE CHIP ON BOARD datasheet.pdf
SCZ 3.81/11/180G SN OR BX datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf